Куди поділися всі інженери? Це питання часто виникає в українських підприємців останнім часом. Дійсно, дивно, чому так важко знайти працівника з необхідною базою знань та навичок, коли в Україні більше 70% населення отримує вищу освіту, що робить нашу державу одним із лідерів по кількості бакалаврів і магістрів у Світі?
Існує цілий ряд факторів, що призвели до зменшення кількості працівників різних галузей промисловості: зменшення кількості населення країни, перевищення смертності над народжуваністю, трудова міграція. Та одним із ключових є небажання випускників шкіл отримувати освіту інженера промисловості. Більшість прагне вивчитися на економіста, менеджера, юриста або «айтішника», так як ці спеціальності вважаються нині найбільш престижними: випускники мають шанс працювати в комфортних умовах і отримувати достойну заробітну плату.
Чи справді ситуація з технічними спеціальностями настільки погана? Про це наші волонтери вирішили поговорити із заступником директора ТОВ «Южгіпроруда» Цибань Петром Вікторовичем під час Ярмарки робочих місць «Політех – 2019».
– Чи існує, на вашу думку, в Україні дефіцит кваліфікованих кадрів у вашій галузі?
– Так, і не лише в нашій. В Україні гострий дефіцит лікарів, вчителів, інженерів, працівників, зайнятих у сільському господарстві. Зараз складно знайти не лише хорошого токаря, слюсаря, зварювальника, а й хорошого інженера будівельника, сантехніка, механіка, технолога. І ситуація не поспішає змінюватися. У нас на підприємстві працюють лише інженери-технологи і ми відчуваємо дефіцит. Разом з тим, ми спілкуємося з нашими замовниками і у них та ж ситуація: дефіцит електриків, монтажників, працівників колійного господарства, водіїв вантажних автомобілів, кранівників, екскаваторників. Багато хто поїхав за кордон, або ж не хоче працювати на тих умовах, які пропонують роботодавці України.
З інженерами в Харкові склалася цікава ситуація: є 200-300 чоловік кваліфікованих кадрів, які переходять із одного підприємства до іншого, як тільки в останньому стають більш привабливі умови праці. Більше ніхто чомусь не хоче працювати. Ми пропонуємо зарплату до 20 тисяч гривень, готові дати необхідні знання. Ми вимагаємо лише бажання працювати і все одно не можемо знайти людей.
Зараз складно знайти не лише хорошого токаря, слюсаря, зварювальника, а й хорошого інженера будівельника, сантехніка, механіка, технолога. І ситуація не поспішає змінюватися.
– Чи достатній рівень знань у випускників НТУ «ХПІ», щоб отримати роботу у вас?
– Переважно до нас потрапляють випускники ВНЗ із недостатнім рівнем знань. У багатьох явний брак досвіду. Щоб такій людині стати фахівцем на нашому підприємстві, потрібно працювати у цій галузі мінімум три роки.
Але, на мою думку, рівень і якість отриманих у ВНЗ знань залежить від самих студентів. У цьому році до нас прийшов випускник вашого ВНЗ (НТУ «ХПІ» – прим. авт.), зараз він навчається в аспірантурі на енергетичному факультеті (енергетичний факультет нині знаходиться у складі інституту ІЕЕЕ – прим. авт.) і в нього досить тверді знання, хоч він і енергетик. Він себе добре зарекомендував і ми плануємо перекваліфікувати його для роботи у нас.
Більше ніхто чомусь не хоче працювати. Ми пропонуємо зарплату до 20 тисяч гривень, готові дати необхідні знання. Ми вимагаємо лише бажання працювати і все одно не можемо знайти людей.
– Як можна дізнатися про наявність у вас відкритих вакансій?
– Більшість працівників потрапляє до нас після проходження університетської практики. Також ми приходимо у різні ВНЗ із презентацією свого підприємства, на ярмарки вакансій. Ну і, звичайно, розміщуємо оголошення на сайтах rabota.ua, work.ua. У Фонд зайнятості ми не звертаємося, бо зазвичай звідти до нас присилають не тих людей, які нам потрібні.
на мою думку, рівень і якість отриманих у ВНЗ знань залежить від самих студентів
Тож ми переконалися, що ситуація із інженерами на ринку праці Харківської області критична, і не лише у сфері гірничої промисловості. Організаціям не вистачає кваліфікованих кадрів і вони змушені брати функцію підготовки необхідних спеціалістів на себе. Та практика показує, що базові знання можна отримати у ВНЗ і що саме це є гарантією майбутньої тривалої співпраці з підприємством. Інженер промисловості нині в Україні є престижною спеціальністю, у кваліфікованого спеціаліста є шанс в перспективі отримати робоче місце із гідними умовами праці.
ТОВ «Южгіпроруда» – це комплексна генеральна проектно-дослідницька організація, що займається проектуванням будівництва нових і реконструкції діючих кар’єрів, шахт, рудників, інших об’єктів гірничорудного господарства, а також об’єктів транспортного, енергетичного, ремонтного господарства і об’єктів житлово-цивільного призначення гірничорудних підприємств. За її проектами побудовані найбільші в країнах СНД і світі гірничо-збагачувальні комбінати. На замовлення Міністерства Промислової політики України «Южгіпроруда» в якості головного виконавця брала участь у розробці «Норм технологічного проектування гірничодобувних підприємств з відкритим способом розробки родовищ корисних копалин». До сфери компетенції організації також входить вирішення питань електропостачання, комплексної механізації, автоматизації та зв’язку на гірничих підприємствах, розробки і впровадження АСУ ТП з контролю та управління потоками транспорту, гірничої маси і енергоносіїв.